امروز

شنبه, ۲۶ اسفند , ۱۳۹۶

  ساعت

۱۷:۵۵ بعد از ظهر

به گزارش مجله سینمایی نمانامه:

 اسکار ۸۱۰۲ بامداد امروز به وقت تهران برندگانش را شناخت و در این میان بازیگران برتر هم جوایز خود را دریافت کردند. با این وجود احتمالاً چون در ایران همه فیلم های مطرح در میان کاندیداها دیده نشده اند و بازی های بازیگرانشان هم محک نخورده، در مطلب حاضر تلاش کردیم تصویری هر چند مختصر از این بازیگران ارائه دهیم.

پرویز نوری:

 

***
 بازیگران زن:
فرانسیس مک دورمند- Frances Mc Dormand

نامزد اسکار برای «سه بیلبورد خارج ابینگ، میسوری»
سن/ ۶۰ سال
سابقه اسکار/ ۴ بار نامزدی، ۱ بار برنده
نقش اسکاری امسال/ «میلدرد هیس»، مادری وسواس برانگیز در جست و جوی عدالت این که چه کسی دخترش را کشته است.
فرانسیس مک دورمند- که به خاطر «فارگو» (۱۹۹۶) اسکار گرفت- در قالب زنی حساس و رنج کشیده و خشماگین همه آن راه هایی را که می تواند پیموده و حتی به مقابله پلیس هم برمی خیزد زیرا که نتوانسته معمای قتل و تجاوز به دخترش را حل و فصل کند… سرانجام هم شهر را با خشم خود به آتش می کشد. مک دورمند گفته است: «وقتی می توانید رنج و درد خودتان را فریاد کنید نیازی نیست که دفتر پلیس را بر سرشان خراب کنید. از این رو، من جذب آن فکر شدم که درون انسانیت خودم محبوس گشته ام». مک دورمند شخصیت دو گانه ای «میلدرد» را با خشم و خشونت و به گونه ای سمپاتیک برگزار می کند انگار نقشی است که بر تن مک دورمند دوخته شده است. کارگردان مارتین مک دونا- که سناریو را خاص او نگاشته- می گوید: «او کسی است که نمی خواهد نقش بازی کند و نمی خواهد هیچ کسی را به خاطر زندگی خصوصی اش به زندان بیاندازد».
سرشه رونن- Saoirse Ronan
نامزد اسکار برای «لیدی برد»
سن/ ۲۳ سال
سابقه اسکار/ ۲ بار نامزدی
نقش اسکاری/ «کریستین مک فرسون» (ملقب به لیدی برد) دختر خودسر که محصل سال های دبیرستان کاتولیک است و می خواهد آزادانه زندگی کند.
در فیلم گرتا گرویگ با دختری روبه روییم که در سنین بین بچگی و بلوغ، گیج و سردرگم است. سرشه رونن همه خصوصیات «کریستین»- البته لیدی برد- را در چنین وضعیت روحی/ روانی تجسم می بخشد و در برابر مادر و شهرش «ساکرامنتو» به دنبال آزاد زیستن است در حالی که پنهانی به شدت از آینده ترس دارد. رونن گفته است: «یادتان می آید وقتی بچه هستید و حس برتری نسبت به والدین تان دارید و سعی می کنید آدم متفاوتی باشید، این همان چیزی است که لیدی برد صحنه به صحنه دارد انجام می دهد، این که چه کسی است و چه می خواهد». بدین ترتیب، رونن حضور حسی و قوی دیگری همانند اولین نقش نامزدی اش در اسکار در فیلم «تاوان» بر پرده سینما دارد و ترسیم دختری از ۱۳ سالگی تا هم اکنون که ۲۳ ساله است.
مارگو رابی- Margot Robbie
نامزد اسکار برای «من، تانیا»
سن/ ۲۷ سال
سابقه اسکار/ یک نامزدی
نقش اسکاری/ «تانیا هاردینگ» چهره سرشناس پاتیناژ دهه ۱۹۹۰ که به خاطر اتهام و حمله به رقیب خودش «نانسی کریگن» در مسابقه های المپیک، جنجال آفرید.
مارگو رابی هیچ وقت تانیا هاردینگ را به جهت موقعیت ناجور و پیچیده ای که در حمله سال ۱۹۹۴ به نانسی کریگن داشت، مورد قضاوت قرار نداده است. رابی گفته است: «آن چه برای من مهم است این که او هرگز دروغ نگفت و در هر لحظه از زندگی اش صادق بود». با این همه، رابی نقش زنی بدنام را در دهه ۹۰ بازی کرد که شاید بشود او را به نوعی ضد قهرمان نامید. برای او، هاردینگ در حقیقت موجودی معصوم و بی گناه بود. رابی- که بازیگری استرالیایی است- حدود پنج ماه روی یخ تمرین کرد و کوشید تا لحن و لهجه هاردینگ را به عینه تقلید کند.
او می گوید: «یکی از مسحورترین چهره هایی که من در تانیا دقت کرده ام نحوه حرف زدنش است و وقتی جمله ای را شروع می کند نمی داند چه گونه باید تمام کند».
سلی هاکینز- Sally Hawkins
نامزد اسکار برای «شکل آب»
سن/ ۴۱ سال
سابقه اسکار/ یک نامزدی
نقش اسکاری/ «الیزا اسپوزیتو» مستخدمه کر و لالی است که به حمایت از یک هیولای اسرارآمیز دریایی برمی خیزد و دلباخته اش می شود.
هنگامی گیه مو دل تورو نشست تا این قصه عاشقانه عجیب و غریب را بنویسد، می دانست که برای نقش زن داستان فقط سلی هاکینز را می خواهد. بمحض آنکه برای این بازیگر توضیح داد باید نقش مستخدمه کر و لال را که شیفته یک مخلوق دریایی می شود، بازی کند هاکینز مات و مبهوت بر جا ماند. هاکینز گفته است: «دنیای درونی اش بی انتها و غریب بود». وقتی «الیزا» قلب خودش را برای آن هیولای شکنجه دیده می گشاید، هاکینز با قدرت تمام این شخصیت را لبریز از همدلی و دلاوری و عشق می سازد. همه این ها را بدون ادای یک کلمه بازگو می کند، به استثنای صحنه دل نشین رؤیای موزیکال… بازی سلی هاکینز در سکوت کامل انجام می پذیرد. می گوید: «الیزا احتیاجی به اشاره و علامت ندارد و به روش خاص خودش ارتباط برقرار می سازد».
مریل استریپ- Meryl Streep
نامزد اسکار برای «پُست»
سن/ ۶۸ سال
سابقه اسکار/ ۲۰ بار نامزدی، ۳ بار برنده
نقش اسکاری/ «کاترین گراهام» ناشر واشینگتن پُست که کاخ سفید را به دلیل خفه کردن اخبار مربوط به ویتنام، به چالش می کشد.
مریل استریپ بار دیگر در قالب زنی قدرتمند ظاهر می شود اما آن چه برای او حیرت آور بود این که ناشر روزنامه کاترین گراهام بی اعتماد و نگران در دنیای ژورنالیسم کنار گذاشته شد. او با نیکسون در کاخ سفید به ستیز برخاست، زمانی که روزنامه در جست و جوی نامه های پنتاگون بود، نامه هایی که گزارش محرمانه دولتی درباره جنگ ویتنام را شامل می شد. پس از آن هم کمک کرد گزارشی بر «واتر گیت» تهیه شود. استریپ گفته است که کلید شخصیت او در واقع تشریک مساعی گراهام با سردبیر بن برادلی (تام هنکس) بود و به تشویق او توانست جرأت انجام آن کار را پیدا کند. استریپ می گوید: «چالشی برای هر دو نفر بود. گراهام او را استخدام کرد که می دانست مثل یک دزد دریایی می ماند و می دانست دردسر می آفریند. و همین طور هم بود. گراهام دوستش داشت، به خاطر انرژی اش و آن دو کاملاً با هم جور و یکی بودند».
***
 بازیگران مرد:
گری اُلدمن- Gary Oldman

نامزد اسکار برای «تاریک ترین ساعت»
سن/ ۵۹ سال
سابقه اسکار/ یک بار نامزدی
نقش اسکاری/ نخست وزیر انگلستان وینستون چرچیل در اولین روزهای جنگ جهانی دوم باید تصمیم می گرفت که آیا می بایستی به مذاکره با هیتلر می پرداخت یا آن که به جنگ ادامه می دادند.
فیلم «تاریک ترین ساعت» نشان می دهد که چه گونه دنیا به واقعیتی تلخ دست یافته بود اما برای وینستون چرچیل این چنین نبود که مانع تسلیم شدن به آلمان سال ۱۹۴۰ شود در حالی که ارتش او در ساحل فرانسه به دام افتاده بود. گری اُلدمن گفته است: «این شاید به نوعی ناباورانه باشد که بگوییم یک مرد خواسته همه تغییرات را به وجود آورد اما واقعاً او مسئول نجات تمدن غرب بوده است». اُلدمن روزی سه ساعت زیر گریم قرار داشت لیکن توانست جوهر واقعی چرچیل را با تماشای گزارش های خبری آن زمان و تحقیق در این مورد، کشف کند. به گفته او: «چرچیل کسی بود پُر جنب و جوش و سرشار از انرژی با یک پوزخند شیطنت آمیز و برقی در چشمانش».
دانیل دی لوییس- Daniel Day Lewis
نامزد اسکار برای «سرکوب شبح»
سن/ ۵۰ سال
سابقه اسکار/ ۵ بار نامزدی، ۳ بار برنده
نقش اسکاری/ «رینولدز وودکاک» طراح مُد، آدم دقیق و وسواسی که برای اعیان و اشراف دهه ۱۹۵۰ لندن فعالیت می کرد.
«رینولدز وودکاک» چنان لباس می آفرید که انگار لباس ها دارند او را می آفرینند. بعد از نمایش کلکسیون لباس هایش، او دچار غمی بزرگ می شد و در حقیقت آن غم تنها چیزی بود که می توانست به قدر کافی او را از نتیجه کارش خلاص کند. برای الهام دهنده اش (ویکی کریپس) تعریف می کرد که وقتی بچه بود پیام هایش را بر لباس ها می دوخت. دی لوییس هم به کمک کارگردان پل توماس آندرسن با داستان و شخصیتی که به عهده گرفته، چنین کرده است. آندرسن گفته است: «باید سناریویی نوشت که او را تحت تأثیر قرار دهد». اگر «سرکوب شبح» آخرین فیلم دی لوییس باشد- همان طور که خودش گفته- او اثری یگانه و کامل بر جا نهاده است.
تیموتی شالامه- Timothee chalamet
نامزد اسکار برای «مرا با نام خودت صدا بزن»
سن/ ۲۲ سال
سابقه اسکار/ یک بار نامزدی
نقش اسکاری/ «الیو پرلمن» نوجوان کنجکاوی است که طی یک تابستان گرم در ایتالیا شیفته دستیار پدرش می شود.
او جوان ترین نامزد اسکار در ۷۸ سال گذشته است. تیموتی شالامه با این نقش و علاقه به مردی بزرگ تر از خودش (آرمی همر) تابستانی خاطره انگیز را- که جیمز آیوری سناریویش را نگاشته- سپری می کند. او گفته است: «من سه ماه در ایتالیا به سر بردم و سناریو برایم عین یک موجود زنده شده بود با تجربه ای بسیار شگفت». آخرین صحنه قوی فیلم و برخورد «الیو» با پدرش (مایکل استالبرگ) و رنج و از دست دادن عشق را شالامه با احساس کامل منتقل کرده است.
دنزل واشینگتن- Denzel Washington
نامزد اسکار برای «رومن جی. اسراییل»
سن/ ۶۳ سال
سابقه اسکار/ ۸ بار نامزدی، ۲ بار برنده
نقش اسکاری/ «رومن جی. اسراییل» وکیل ایده آلیستی است که زندگی اش را وقف ستیز با حقیقت و عدالت کرده است.
به خوبی آشکار بود که چرا این فیلم واقعاً فیلم دنزل واشینگتن است. کارگردان دن گیله وی گفته است: «من وقتی داشتم آن را می نوشتم فکر نمی کردم اصلاً دنزل قبول کند در آن بازی کند. بنابراین گفتم نخواهم توانست فیلم را بسازم». گیله وی خوش شانس بود زیرا واشینگتن مسحور داستان شد. خصوصاً شخصیت وکیل مدافع و درگیری هایش در مسایل اجتماعی و این که به عنوان قهرمان حقوق بشر شناخته شود. برای این نقش او به وزن خود افزود و در اطراف بیماری اوتیسم به تحقیق پرداخت. واشینگتن شخصیت «رومن» را در اوضاع خطیر دهه های ۶۰ و ۷۰ به خوبی تجسم بخشید و به گفته گیله وی: «او به عینه کارگردان وارد صحنه می شد و غریزه اش در انجام کار غیرقابل تصور بود».
دانیل کالویا- Daniel Kaluuya
نامزد اسکار برای «گم شو» (برو بیرون)
سن/ ۲۸ سال
سابقه اسکار/ یک بار نامزده
نقش اسکاری/ عکاس «کریس واشینگتن» که برای دیدار با خانواده دوست دخترش به خانه آن ها می رود و با برخوردی وحشتناک و ناجور مواجه می شود.
شاید بتوان این اثر ضدنژادی جردن پیل را یک جوری کمدی هراسناک به حساب آورد. شخصیت دانیل کالویا یعنی «کریس» تحقیر و بی احترامی را- که در دست خانواده لیبرال دوست دخترش است- تحمل می کند و آن را قابل باور انتقال می دهد. کالویا (بازیگر «سیکاریو») در این باره گفته است: «کریس می خواهد یک دوست پسر خوب باشد، و یک مهمان خوب اما آن ها حرف هایی زشت و دیوانه کننده نثار او می کنند. قاعدتاً تماشاگران سیاه پوست مایل نیستند به تماشای آن بنشینند. می گویند واقعاً که، او آدمی تمام شده است، هیچ حرفی نمی زند». بازیگر با استعداد انگلیسی با خنده می گوید: «اما زن های سیاه از من استقبال کردند. جالب است که آدم کاری کند مردم خود را در ارتباط با آن ببینند».

دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی